PICTURE MAKER
Instalacja
Przygotowanie zdjęcia
Edytor zdjęć
Praca z maszyną
Wykonanie zdjęcia
Konfiguracja


Wykonanie zdjęcia - Picture Maker:


Wykonanie zdjęcia w kamieniu
        Naciskając przycisk "Start" (Link.. "Wprowadzenie obrazu do wykucia") aplikacja przechodzi do ekranu/trybu wykonania zdjęcia w kamieniu. Aplikacja zapyta nas w tym momencie "Czy chcemy zapisać przygotowany obraz przed jego wykuciem ?". Jeśli zdjęcie zostanie zapisane to mamy później możliwość jego szybkiego odtworzenia bez zapamiętywania listy filtrów jakie zostały na nim użyte. Ta operacja może się przydać jeśli planujemy pracę nad zdjęciem kontynuować po zakładanej przerwie, ew. jeśli wystąpi jakikolwiek błąd w aplikacji i wystąpi konieczność ponownego podłączenia się do wykuwanego procesu w maszynie.

        W zakładce aplikacji "Wykonanie" Link.. zaczynając od góry pokazują nam się:

  • podstawowa informacja o wymiarach obrazu/zdjęcia w pikselach oraz w [mm]. Należy pamiętać, że wymiary zdjęcia w [mm] są obliczane na podstawie wymiarów całego zdjęcia w pikselach, brane są pod uwagę również te fragmenty zdjęcia które stanowią jego tło nie podlegające kuciu. I tak np. jeśli kujemy standardowo od strony lewej do prawej i z lewej strony zdjęcia mamy obszar tła, to ten obszar również należy do zdjęcia i w trakcie jego realizacji maszyna przeniesie punkt początkowy kucia (a zarazem samą głowicę) do pierwszego napotkanego punktu przeznaczonego do wykucia
  • pierwsza linia tekstu informującego o statusie wykonywania zdjęcia. Tekst ten ma następujący format: "Praca: [i-N](M) P%", gdzie: Link..
    • i - numer aktualnie wykonywanego bloku/zestawu danych przesłanego do maszyny
    • N - całkowita ilość bloków danych w przygotowanym do kucia obrazie (1 blok = 750 punktów do wykucia)
    • M - numer punktu do wykucia z aktualnie wykonywanego bloku danych
    • P - procent wykonania obrazu
  • druga linia tekstu informującego o statusie wykonywania zdjęcia. Tekst ten ma następujący format: "Praca: PAUZA x,y(X, Y) 00:00:00", gdzie:
    • PAUZA - informuje o zatrzymaniu pracy maszyny
    • X - współrzędne aktualnie wykonywanego punktu obrazu w osi X
    • Y - współrzędne aktualnie wykonywanego punktu obrazu w osi Y
    • 00:00:00 - łączny czas wykonywania
  • dwa pola edycyjne "Rozpocznij pracę w punkcie X,Y" - pola te dają nam możliwość wskazania punktu startowego obrazu od którego chcemy rozpocząć wykuwanie. Te pola używane są np. podczas wznawiania pracy maszyny w dniu następnym.
  • flaga "Praca od prawej strony do lewej" - zaznaczenie tego pola spowoduje, że maszyna rozpocznie pracę od wskazanego punktu w polach powyżej do punktu o współrzędnych (1,1) obrazu. Czyli maszyna zacznie wykuwać obraz od prawej strony zdjęcia do jego lewego dolnego rogu o współrzęnych (1, 1)
  • przycisk "Stop" - kończy pracę maszyny, zatrzymuje proces kucia
  • przycisk "Start" - uruchamia proces wykuwania zdjęcia. UWAGA: Należy pamiętać o załączeniu wentylatora głowicy kującej po uruchomieniu procesu kucia.
  • przycisk "Pauza/Kontynuuj" - zatrzymuje na moment pracę maszyny
  • okienko z listą komunikatów informacyjnych z procesu wykonywania zdjęcia
  • trzecia linia tekstu informującego o statusie wykonywania zdjęcia. Tekst ten ma następujący format: "przesłano --> i <-- blok danych do maszyny", gdzie:
    • i - numer przesłanego do maszyny bloku danych. Sterownik PLC znajdujący się w maszynie zawiera bufor na dwa bloki danych po 750 punktów do wykonania każdy. W momencie gdy wykona/wykuje punkty z jednego bloku, przechodzi do wykonywania punktów z bloku następnego - cykl ten się powtarza. Aplikacja automatycznie w tle wysyła kolejne bloki danych do wykonania.
  • flagi informacyjne "Praca", "Pauza" oraz "Flagi krańcówek" - najechanie przez maszynę w trakcie pracy na krańcówkę (w podstawowej wersji maszyny - krańcówkę dolną) zatrzymuje pracę maszyny
  • przycisk "Przerwij wykonywany proces kucia" - przycisk ten służy do zatrzymania wykonywanego przez maszynę procesu kucia. Jeśli aplikacja z powodu jakichkolwiek błędów w działaniu zostanie zmaknięta, to po jej ponownym uruchomieniu, mamy możliwość zatrzymania wykonywanego procesu kucia.
  • przycisk "Koniec" - służy do zamknięcia zakładki wykonywania


Zatrzymanie procesu kucia
        Gdy przyciśniemy przycisk "Stop" aplikacja zapyta nas czy chcemy zatrzymać proces kucia w taki sposób, aby możliwe było jego dalsze kontynuowanie. Jeśli odpowiemy "NIE" aplikacja zatrzyma natychmiast wykonywany proces. Jeśli natomiast odpowiemy "TAK" aplikacja postara się aby zatrzymać proces w punkcie w którym będzie możliwe jego późniejsze łatwe uruchomienie/kontynuowanie. W okienku z komunikatami informacyjnymi pojawi się po pewnym czasie informacja o punkcie (x,y) od którego należy rozpocząć wznowienie kucia, np. w dniu następnym. Proces zatrzymywania maszyny spowoduje, że maszyna zatrzyma się w kolejnej wykonywanej linii obrazu, aplikacja wykuje ostatni punkt od którego mamy rozpocząć wznowienie. Proces zatrzymywania wymaga opróżnienia buforów maszyny z zapisanych w nich punktów, stąd występuje konieczność poczekania na ich wykonanie przez maszynę zanim proces kucia zostanie całkowicie zatrzymany.
        Jeśli planujemy wznowienie pracy np. w kolejnym dniu, to musimy zapamiętać sobie punkt od któego mamy wznowić kucie, oraz zapisać sobie obraz przeznaczony do wykucia (opcja udostępniona przed przejściem do zakładki "Wykonanie").

        UWAGA: Po zakończeniu pracy z maszyną (przed jej wyłączeniem) należy zjechać głowicą do jej dolnego położenia w osi Y.


Podłączenie się do bieżącego procesu kucia - po zerwaniu np. połączenia USB z maszyną
        Jeśli połączenie przez kabel USB z maszyną zostanie zerwane, można podłączyć się po nawiązaniu połączenia ponownie z maszyną i dalej kontynuować proces kucia. Po kliknięciu na przycisk "Start" pojawi się okno z pytaniem czy chcemy podłączyć się do istniejącego procesu, czy też chcemy przerwać bieżący proces i kontynuować pracę od nowa. Jeśli odpowiemy "TAK", to aplikacja podłączy się do aktualnie wykonywanego procesu kucia i bęzie go dalej kontynuować.


Awaryjne uruchomienie procesu kucia po wystąpieniu zdarzenia typu np. brak zasilania

        W menu aplikacji "Maszyna" znajduje się opcja "Informacja o ostatnim awaryjnym zakończeniu pracy maszyny". Po kliknięciu na nią pojawi nam się pokazane po lewej stronie okienko aplikacji. Ustawiając parametry wykonania ostatniej pracy zgodne z tym co było wówczas wykonywane i wskazaniu wykuwanego zdjęcia, aplikacja poda nam wg zapisanego w maszynie stanu danych ostatni wykonany przez maszynę punkt obrazu. Wznawiając pracę maszyny należy ten punkt wskazać przed jej wznowieniem.
        Mechanizm wykorzystuje zapisane w momencie wystąpienia awarii dane iformacyjne o statusie wykonywania procesu kucia.