PICTURE MAKER
Instalacja
Przygotowanie zdjęcia
Edytor zdjęć
Praca z maszyną
Wykonanie zdjęcia
Konfiguracja


Przygotowanie zdjęcia - Picture Maker:


Przygotowanie zdjęcia w aplikacji Picture Maker
        Przygotowanie zdjęcia do wykonania rozpoczynamy w głównym oknie aplikacji Link... Z poziomu menu aplikacji w sekcji "Plik" pod skrótem klawiszowym "Ctrl+O" mamy udostępnioną opcję "Wczytaj obraz". Wybranie tej opcji umożliwi nam wczytanie zdjęcia do aplikacji PictureMaker.
        Po wczytaniu zdjęcia kolejnym krokiem jaki należy wykonać w celu przeniesienia zdjęcia na kamień jest zastosowanie filtru zamieniającego nasze zdjęcie na obraz składający się z punktów przeznaczonych do wykucia. Po lewej stronie, w głównym oknie aplikacji mamy udostępnioną listę filtrów jakie możmy w tym celu użyć. Filtry które nas interesują to filtry oznaczone nazwą "Filtry końcowe" Link... Aby uruchomić filtr, klikamy na nim myszką dwukrotnie albo po jego wybraniu z listy klikamy na przycisk "Filtruj" znajdujący się w lewym dolnym rogu ekranu Link...
        Przedstawiona powyżej instrukcja to minimalny zakres pracy jaki musimy wykonać, aby przygotować zdjęcie zawierające obraz lub tekst do wykonania przez maszynę. W dalszej części dokumentacji znajdują się informacje jak przygotować maszynę i kamień do pracy oraz jak wykonać/uruchomić kucie przygotowanego przez nas zdjęcia w kamieniu.


Pozostałe opcje głównego okna aplikacji

  • Lista dostępnych filtrów
    • Lista udostępnia wszystkie zdefiniowane do użycia w aplikacji filtry - możemy je nakładać kolejno na wczytane do aplikacji zdjęcie modyfikując je przed wykuciem
    • Filtry oznaczone kolorem niebieskim umożliwiają wprowadzenie wartości przekształcenia. Dla filtrów końcowych będzie to wartość reprezentująca próg rozpraszania. Dla filtrów progowych wartość reprezentuje próg zadziałania. Z kolei dla filtru rozjaśniającego to po prostu wartość przyciemnienia/rozjaśnienia.
    • Filtr końcowy oznaczony kolorem czarnym (filtr Stucki'ego) to filtr jaki zostanie użyty podczas przekazywania obrazu do wykonania, jeśli obraz który będziemy chcieli przekazać do wykonania nie będzie zawierał jedynie pikseli w kolorze białym lub czarnym. Automatycznie wówczas ten filtr zostanie użyty z wartością progu rozpraszania równą 250.
    • Filtry użytkownika, to zestawy filtrów przygotowanych prez samego użytkownika. Jak zauważycie, w prawym dolnym rogu ekranu aplikacji znajduje się lista uzupełniana automatycznie po użyciu filtru - pojawiają się w niej nazwy kolejno użytych na zdjęciu filtrów. Obok tej listy znajduje się przycisk "Zapisz filtr użytkownika". Klikając na niego uruchamiamy zapis użytego zestawu filtrów pod własną podaną przez nas nazwą. Po zapisaniu filtr pojawi się nam na liście "Filtrów użytkownika" - w tym momencie jest już gotowy do użycia. Klikając prawym przyciskiem myszy na takim filtrze udostępnione zostają nam opcje "Pokaż filtr użytkownika" oraz "Usuń filtr użytkownika".
  • Histogram zdjęcia - znajduje się w lewym dolnym rogu nad przyciskiem "Zmień wymiary" - aktualizowany jest po każdym użyciu filtru. Jest to podręczny histogram wskazujący jakie kolory dominują w przekazanym zdjęciu do wykonania. Filtr "Wyrównanie histogramu" znajdujący się na liście filtrów "Filtry pozostałe" służy do optymalnego rozproszenia kolorów w obrazie - dość często użycie tego filtru powoduje uzyskanie ciekawszego obrazu do wykucia.
  • Operacje na obrazie - wspierają nam dwie opcje "Cofnij ostatni filtr" oraz "Wycofaj wszystkie zmiany". Jeśli efekt użytego filtru nie spodoba nam się, to zawsze dzięki tym opcjom możemy szybko powrócić do stanu z przed użycia filtru lub do stanu początkowego.
  • Zmiana wymiarów obrazu - w lewym dolnym rogu znajduje się przycisk zmiany proporcjonalnej wymiarów zdjęcia. Klikamy, zmieniamy wymiary zdjęcia - obraz automatycznie zostanie dopasowany do naszego żądania.
  • Edytor obrazu - dwa przyciski znajdujące się nad obrabianym zdjęciem - pierwszy z nich uruchamia edytor wewnętrzny opisany w kolejnej części dokumentacji, drugi z nich uruchamia zaproponowany przez nas edytor zewnętrzny PhotoScape - edytor ten pozwala przeglądać naszą bibliotekę zdjęć, edytować zdjęcia, dodawać do nich różne teksty, itd. Podsumowując jest to prosty i przyjazny dla użytkownika edytor zdjęć.
  • Opcja głównego menu "Wprowadź pusty obraz Ctrl+B" dostępna w sekcji menu "Plik" umożliwia utworzenie w programie pustego zdjęcia o zadanych wymiarach - kolorem tła jest kolor czarny. Używając wewnętrznego edytora możemy szybko wprowadzić do takiego obrazu tekst przeznaczony do wykucia.
  • Dane informacyjne o obrazie/zdjęciu
    • Pod zdjęciem znajdują się aktualizowane na bieżąco informacje o aktualnych wymiarach przygotowywanego zdjęcia (szerokość x wysokość wyrażone zarówno w pikselach obrazu jak i w milimetrach)